Nieuws

Kamer wil einde aan stapeling boetes mensen met schulden

11 juni 2018

Kamer wil einde aan stapeling boetes mensen met schulden

Er moet een einde komen aan het stapelen van boetes door de overheid, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer.

Als je bijvoorbeeld een verkeersboete niet betaalt ben je bij de tweede aanmaning al het driedubbele kwijt. Door boete op boete raken mensen die toch al worstelen met schulden door toedoen van de overheid steeds verder in de ellende.

‘We willen opkomen voor mensen die niet kunnen betalen’

“Je kunt niet oneindig doorgaan met verhogen van boetes als iemand hem niet kan betalen”, zegt CDA-kamerlid René Peters. Rens Raemakers (D66): “Wij hebben geen medelijden met mensen die niet willen betalen, maar we willen wel opkomen voor mensen die niet kunnen betalen.”

Ook GroenLinks, SP, PvdA en 50Plus willen dat het kabinet deze mensen tegemoet komt. “Die stapeling van boetes moet stoppen”, zegt SP-kamerlid Jasper van Dijk. “Niet alleen bij verkeersboetes, maar ook bij niet betalen van de zorgpremie.”

Betalingsregeling voor wie geld niet heeft

In het regeerakkoord was afgesproken een einde te maken aan stapeling van boetes. Maar het kabinet vindt dat bij nader inzien niet nodig. Wie het geld niet heeft om een boete te voldoen kan een betalingsregeling treffen.

De mogelijkheden daarvoor worden ook uitgebreid: vanaf volgend jaar kun je bij een boete van 75 euro al een betalingsregeling treffen. Maar volgens Raemakers (D66) heb je daar niks aan als als je al tot over je oren in de schulden zit. “Dan moet je een boete niet oneindig blijven verhogen”, vindt Peters (CDA).

Zelfs onverzekerde brommer kan flink in papieren lopen
Een voorbeeld dat ze vaak tegenkomen in de schuldenpraktijk: de boete voor onverzekerd rondrijden. Als de premie voor je autoverzekering een paar maanden op rij niet kan worden afgeschreven omdat je rood staat, word je geroyeerd door je verzekeraar.

Omdat systemen zijn gekoppeld volgt daarna automatisch een boete van 400 euro voor onverzekerd rijden. Bij de eerste aanmaning komt daar al vijftig procent bovenop. Bij de tweede aanmaning betaal je het driedubbele: 1200 euro. Zelfs een brommer die onverzekerd in de schuur staat kan zo al flink in de papieren lopen. Lees meer…

Gerelateerde nieuwsberichten

18 augustus 2026

“Mensen durven pas te praten als ze weten dat niemand ze veroordeelt”

Syncasso werkt samen met Geldfit, een organisatie die mensen met geldzorgen helpt de juiste weg te vinden. José Schuurkamp is accountmanager bij Geldfit en legt uit hoe dat werkt, wat ze zien bij mensen die bellen en waarom anonimiteit zo belangrijk is.

Lees meer over: “Mensen durven pas te praten als ze weten dat niemand ze veroordeelt”
28 juli 2026

Ruimte voor een normaal leven, ook in een betalingsregeling

Een langlopende betalingsregeling, vraagt om meer dan een eenvoudige rekensom. Als relatiemanager en gerechtsdeurwaarder bij Syncasso zie ik dagelijks dat langlopende regelingen alleen standhouden als iemand naast de betalingsregeling een normaal leven kan blijven leiden.

Lees meer over: Ruimte voor een normaal leven, ook in een betalingsregeling
21 juli 2026

Maak kennis met Mark Getkate: Legal & Compliance Officer en Functionaris voor de Gegevensbescherming bij Syncasso

Deze maand maken we kennis met Mark Getkate. Mark is Legal & Compliance Officer en Functionaris voor de Gegevensbescherming bij Syncasso.

Lees meer over: Maak kennis met Mark Getkate: Legal & Compliance Officer en Functionaris voor de Gegevensbescherming bij Syncasso
16 juli 2026

De Syncasso Podcast – Aflevering 6 met Don Ceder

In deze aflevering gaat onze CEO Michaël Brouwer in gesprek met Don Ceder, Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie. Ze spreken over de hervorming van het incasso- en schuldenstelsel, de maatschappelijke rol van deurwaarders, collectieve afbetalingsregelingen en de vraag hoe het verdienmodel van gerechtsdeurwaarders kan worden aangepast zodat het beter aansluit bij hun maatschappelijke rol.

Lees meer over: De Syncasso Podcast – Aflevering 6 met Don Ceder
09 juli 2026

De koffiepauze – Maak kennis met Marije

Marije van den Bosch werkt bijna twee jaar bij Syncasso als communicatiespecialist. In dit interview vertelt Marije hoe zij bij Syncasso terechtkwam, welke projecten haar het meest trots maken en waarom goede communicatie zoveel impact kan hebben. Lees mee tijdens je koffiepauze!

Lees meer over: De koffiepauze – Maak kennis met Marije
07 juli 2026

Syncasso jaarverslagen 2025 – Perspectief en duurzame resultaten

2025 was een jaar van mooie resultaten, sterke samenwerkingen en belangrijke stappen vooruit. We sloten het jaar af met een positief bedrijfsresultaat, behaalden onze doelstellingen, behandelden meer dossiers en realiseerden omzetgroei. Tegelijkertijd investeerden we in ons IT-landschap, AI en de ontwikkeling van ons team.

Lees meer over: Syncasso jaarverslagen 2025 – Perspectief en duurzame resultaten
02 juli 2026

Terugblik: Jaarcongres Schuldenketen 2026 – Van intentie naar impact

Op donderdag 18 juni kwamen ruim 135 professionals uit de brede schuldenketen samen in het Munthuys in Utrecht voor het Jaarcongres Schuldenketen 2026. Schuldhulpverleners, bewindvoerders, incassoprofessionals, beleidsmakers, onderzoekers en schuldeisers troffen elkaar voor een dag die volledig in het teken stond van de vraag: hoe maken we de stap van goede intenties naar concrete impact voor mensen met schulden?

Lees meer over: Terugblik: Jaarcongres Schuldenketen 2026 – Van intentie naar impact
02 juli 2026

Duurzaam incasseren: sturen op resultaat én maatschappelijke impact

Steeds meer organisaties kijken kritisch naar de maatschappelijke impact van hun dienstverlening. Dat geldt ook voor incasso. Waar succes vroeger vooral werd afgemeten aan opbrengst, groeit tegenwoordig de behoefte om breder te kijken.

Lees meer over: Duurzaam incasseren: sturen op resultaat én maatschappelijke impact
30 juni 2026

De Syncasso Podcast – Aflevering 5 met Sadik Harchaoui (SFGN)

In alweer de 5e aflevering van de Syncasso podcast gaat onze CEO Michaël Brouwer in gesprek met Sadik Harchaoui, chef de mission van de Stichting Financieel Gezond Nederland, over schulden, armoede en financiële gezondheid.

Lees meer over: De Syncasso Podcast – Aflevering 5 met Sadik Harchaoui (SFGN)
Feedback