Nieuws

Onderzoeksrapport Afgelost = Opgelost

12 oktober 2016
Onderzoeksrapport Afgelost = Opgelost

Mensen met problematische schulden wachten vaak lang voordat ze hulp zoeken om iets aan hun financiële problemen te doen. Hierdoor stapelen schulden zich op en wordt de schuldenproblematiek onnodig complex. Het zou daarom voor zowel schuldenaar, crediteur als hulpverlener beter zijn wanneer schuldenaren in een vroeger stadium actie zouden ondernemen. Samen met de onderzoekers van Rijksuniversiteit Groningen (RUG) hebben Syncasso en Kredietbank Nederland in beeld gebracht welke barrières mensen met financiële problemen ervaren bij het zoeken van hulp. Dit onderzoeksproject, dat is uitgevoerd in het kader van de regeling ter stimulering van activiteiten die een duurzame bijdrage leveren aan het tegengaan van armoede en schuldenproblematiek, heeft als doel om in kaart te brengen waarom mensen met schulden relatief lang wachten om actie te ondernemen. Deze kennis is vervolgens gebruikt om communicatiemiddelen te ontwikkelen die schuldenaren kunnen stimuleren om eerder in actie te komen.

De basis van dit project vormt een serie van honderd diepte-interviews met huidige klanten van Kredietbank Nederland en Syncasso. De kern van deze interviews bestond uit vragen over barrières die deelnemers ervan hadden weerhouden om eerder contact op te nemen met Syncasso of Kredietbank Nederland en over de aanleiding van het uiteindelijke contact met een van deze organisaties. Uit deze interviews kwam een grote verscheidenheid aan barrières naar voren. Twee van deze barrières, een gevoel van schaamte en onderschatting van de eigen financiële situatie, werden door de grote meerderheid van de deelnemers min of meer expliciet genoemd. Deze twee primaire barrières lijken al vanaf het ontstaan van een schuldenprobleem een hindernis te vormen om actie te ondernemen. Vier andere secundaire barrières werden ook vaak genoemd, maar niet zo algemeen als de primaire barrières. Deze secundaire barrières, waaronder onrealistisch optimisme en negatieve informatie, lijken voornamelijk een rol te spelen wanneer schulden beginnen te escaleren. De aanleiding voor contact met een van de organisaties was voor de meeste klanten een externe factor.

Deze externe factor nam twee vormen aan: aanmoediging van anderen om actie te ondernemen (zowel vrienden of familie als professionals) of verslechtering van de eigen situatie waardoor een schuldenaar zich zelf realiseerde dat actie onvermijdelijk was geworden. Op basis van deze uitkomsten is een communicatietoolbox ontwikkeld om mensen met financiële problemen te stimuleren actie te ondernemen. Het centrale idee achter de middelen in deze toolbox is mensen stimuleren financiële problemen bespreekbaar te maken door de positieve gevolgen van de stap naar schuldhulpverlening duidelijk uit te dragen. Op deze manier haken de communicatiemiddelen in op meerdere in het onderzoek gevonden barrières en kunnen zij een bijdrage leveren aan het oplossen van dit belangrijke maatschappelijke probleem. De toolbox is te downloaden via www.afgelostisopgelost.nl

In het onderzoeksrapport wordt het onderzoeksproject verder toegelicht en worden de onderzoeksuitkomsten weergegeven. Na de analyse van deze uitkomsten volgt een beschrijving van de communicatiemiddelen die op basis van het onderzoek zijn ontwikkeld.

Het complete onderzoek kunt u hier downloaden en lezen.

Gerelateerde nieuwsberichten

07 mei 2026

De koffiepauze: Maak kennis met Esmee Adema

Sinds februari is Esmee gestart met een traineeship tot teamleider bij Syncasso. In dit interview vertelt ze hoe haar loopbaan vorm krijgt, waarom ze voor het traineeship koos en wat haar motiveert. Lees mee tijdens je koffiepauze!

Lees meer over: De koffiepauze: Maak kennis met Esmee Adema
28 april 2026

Groei begint met samenwerken

Incasso draait al lang niet meer alleen om innen. Het draait ook om begrijpen, meedenken en op tijd de juiste stappen zetten. Als relatiemanager bij Syncasso zie ik dagelijks hoe belangrijk dat is. Ik spreek opdrachtgevers, volg dossiers en zie hoe maatschappelijke ontwikkelingen direct doorwerken in de praktijk.

Lees meer over: Groei begint met samenwerken
13 april 2026

Goed klantcontact betekent minder praten én meer luisteren

Deze week is het de Nationale Klantcontact Week, hét moment om stil te staan bij het werk van onze klantcontactcollega’s. Want juist zij maken dagelijks het verschil voor mensen die te maken hebben met betalingsproblemen.

Lees meer over: Goed klantcontact betekent minder praten én meer luisteren
07 april 2026

De koffiepauze: maak kennis met Yolanda Kemperman!

In onze maandelijkse interviewserie stellen we u graag voor aan de mensen achter Syncasso. Wat motiveert hen, hoe ziet hun werk eruit en wat doen ze graag buiten werktijd? Deze maand ontmoeten we Yolanda Kemperman, die al 33 jaar bij Syncasso werkt.

Lees meer over: De koffiepauze: maak kennis met Yolanda Kemperman!
26 maart 2026

Samen werken aan duurzame oplossingen voor waterbedrijven

In mijn rol als relatiemanager bij Syncasso werk ik dagelijks samen met waterbedrijven aan een vraagstuk dat om zorgvuldigheid, betrouwbaarheid en maatwerk vraagt. Het gaat daarbij niet alleen om openstaande rekeningen, maar vooral om de manier waarop je als organisatie omgaat met debiteurklanten in een sector met een duidelijke maatschappelijke verantwoordelijkheid.

Lees meer over: Samen werken aan duurzame oplossingen voor waterbedrijven
24 maart 2026

Jaarcongres Schuldenketen 2026

Met dit jaarcongres willen we het werkveld, bewindslieden en politiek inspireren over een geïntegreerde aanpak van de schulden- en invorderingsproblematiek. Gerenommeerde sprekers vanuit wetenschap en praktijk, van zowel binnen als buiten de invorderings- en schuldhulpbranche, delen hun visies.

Lees meer over: Jaarcongres Schuldenketen 2026
17 maart 2026

Samen bouwen aan een (mede)menselijker schuldenstelsel

In gesprek met Sylvia de Bruijn van Purpose over het sociaal incasseren en het Collectief AfbetalingsPlan. Hoe zorg je ervoor dat mensen met schulden niet verder vastlopen, maar juist perspectief krijgen? En welke rol kunnen gerechtsdeurwaarders, schuldeisers en maatschappelijke organisaties daarin spelen?

Lees meer over: Samen bouwen aan een (mede)menselijker schuldenstelsel
12 maart 2026

Samen sterker voor jongeren met geldzorgen

Van 23 t/m 27 maart is de Week van het Geld. Dit jaar gaat het over het thema geldsprookjes: overtuigingen over geld die vaak anders uitpakken dan ze lijken. Tijdens deze week verzorgen verschillende Syncasso-collega’s geldlessen voor leerlingen op basisscholen en in het middelbaar onderwijs.

Lees meer over: Samen sterker voor jongeren met geldzorgen
05 maart 2026

Het is weer tijd voor De Koffiepauze!

Deze maand maken we kennis met Nanda Bicker: vier jaar bij Syncasso, maar al meer dan een kwart eeuw actief in de deurwaardersbranche. Ze vertelt over haar carrière, haar drive als teamleider én de dingen die haar buiten het werk blij maken.

Lees meer over: Het is weer tijd voor De Koffiepauze!
Feedback