Nieuws

Vroegsignalering, of later?

06 maart 2019

Medio februari werd een wetswijzigingsvoorstel ingediend dat er in het kort op neerkomt dat de gemeentelijke schuldhulpverlening persoonsgegevens mag uitwisselen met derden. Idee hierachter is dat de schuldhulpverlening dan eerder contact kan zoeken met een debiteur die door twee of meer schuldeisers wordt gesignaleerd bij de desbetreffende gemeente.

Probleem met een wetswijziging is, dat die tijd kost. Gemiddeld ruim een jaar. Nog afgezien van de tijd die nodig is om de capaciteit van de gemeentelijke schuldhulp te organiseren die hiervoor nodig is. En het benodigde budget te vinden om dat te financieren. En het eens te worden over een betrouwbaar en veilig uitwisselingsplatform dat nodig is om de persoonsgegevens te delen.

Schuldenwijzer

KBvG en Stichting Netwerk Gerechtsdeurwaarders werken sinds 2018 aan een online platform om problematische schulden te beperken en vroegsignalering te organiseren: Schuldenwijzer. Daarin staat de schuldenaar centraal. Die kan zelf online Schuldenwijzer raadplegen en zijn bewindvoerder of schuldhulpverlener toegang geven tot zijn actuele schuldpositie. Die kunnen daarmee direct aan de slag gaan om schuldhulp te bieden.

Gerechtsdeurwaarders zorgen ervoor dat de schuldenaar die onder beslag ligt te maken heeft met één gerechtsdeurwaarder. De debiteur heeft tenslotte ook maar één betaalcapaciteit. Die wordt hierdoor beter beschermd. Daarbij zijn gerechtsdeurwaarders verplicht om te controleren of een debiteur niet onder de beslagvrije voet terechtkomt door nieuwe beslagmaatregelen. Die verplichtingen zorgen er tegelijkertijd voor dat Schuldenwijzer up to date is.

Uitwisseling van persoonsgegevens

Een hardnekkig probleem voor het organiseren van Vroegsignalering is het systeem waarmee de informatie wordt uitgewisseld tussen schuldeisers en schuldhulpverleners. Er wordt aan verschillende platforms door diverse samenwerkingsverbanden gewerkt, waarbij de verzekeraars, energiebedrijven en woningcorporaties aandringen op het invoeren van één standaard voor het uitwisselen van de data.

Syncasso is van mening dat Schuldenwijzer daarvoor bij uitstek geschikt is. De noodzakelijke informatie wordt dagelijks geactualiseerd door alle gerechtsdeurwaarderskantoren van Nederland. Dat is een verplichting die door KBvG is ingesteld en zodanig is geautomatiseerd dat alle deurwaarders daaraan meewerken. Dat zorgt voor actuele informatie en een forse besparing op de administratieve lastendruk voor de in het wetsvoorstel genoemde schuldeisers. Het wachten is alleen nog op de overheid om hun beslagen in het systeem te zetten. Maar dat duurt helaas nog tot 2021.

Het wiel uitvinden

Schuldenwijzer wordt ontwikkeld op het fundament van het digitaal beslagregister dat in 2016 door KBvG en SNG is ontwikkeld, in 2017 in gebruik is genomen en in 2018 alweer naar een 2.0 versie is doorontwikkeld. Een veilig, solide en toekomstbestendig systeem. Bij elkaar verwerken de Nederlandse gerechtsdeurwaarders jaarlijks meer dan drie miljoen vorderingen voor verzekeraars, energiebedrijven, woningcorporaties en de overheid.

Met Schuldenwijzer komt hierdoor een bewezen goed werkende infrastructuur voor schulddienstverlening vanaf Q2 2019 beschikbaar die alle informatie al bevat die door de wetswijziging ontsloten moet gaan worden. Niettemin maken we ons zorgen dat er een commissie wordt ingesteld die het wiel gaat uitvinden om een infrastructuur voor de Vroegsignalering uit het wetswijzigingsvoorstel te ontwikkelen. Wij houden de ontwikkelingen in de gaten.

Gerelateerde nieuwsberichten

16 juli 2026

De Syncasso Podcast – Aflevering 6 met Don Ceder

In deze aflevering gaat onze CEO Michaël Brouwer in gesprek met Don Ceder, Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie. Ze spreken over de hervorming van het incasso- en schuldenstelsel, de maatschappelijke rol van deurwaarders, collectieve afbetalingsregelingen en de vraag hoe het verdienmodel van gerechtsdeurwaarders kan worden aangepast zodat het beter aansluit bij hun maatschappelijke rol.

Lees meer over: De Syncasso Podcast – Aflevering 6 met Don Ceder
09 juli 2026

De koffiepauze – Maak kennis met Marije

Marije van den Bosch werkt bijna twee jaar bij Syncasso als communicatiespecialist. In dit interview vertelt Marije hoe zij bij Syncasso terechtkwam, welke projecten haar het meest trots maken en waarom goede communicatie zoveel impact kan hebben. Lees mee tijdens je koffiepauze!

Lees meer over: De koffiepauze – Maak kennis met Marije
07 juli 2026

Syncasso jaarverslagen 2025 – Perspectief en duurzame resultaten

2025 was een jaar van mooie resultaten, sterke samenwerkingen en belangrijke stappen vooruit. We sloten het jaar af met een positief bedrijfsresultaat, behaalden onze doelstellingen, behandelden meer dossiers en realiseerden omzetgroei. Tegelijkertijd investeerden we in ons IT-landschap, AI en de ontwikkeling van ons team.

Lees meer over: Syncasso jaarverslagen 2025 – Perspectief en duurzame resultaten
02 juli 2026

Terugblik: Jaarcongres Schuldenketen 2026 – Van intentie naar impact

Op donderdag 18 juni kwamen ruim 135 professionals uit de brede schuldenketen samen in het Munthuys in Utrecht voor het Jaarcongres Schuldenketen 2026. Schuldhulpverleners, bewindvoerders, incassoprofessionals, beleidsmakers, onderzoekers en schuldeisers troffen elkaar voor een dag die volledig in het teken stond van de vraag: hoe maken we de stap van goede intenties naar concrete impact voor mensen met schulden?

Lees meer over: Terugblik: Jaarcongres Schuldenketen 2026 – Van intentie naar impact
02 juli 2026

Duurzaam incasseren: sturen op resultaat én maatschappelijke impact

Steeds meer organisaties kijken kritisch naar de maatschappelijke impact van hun dienstverlening. Dat geldt ook voor incasso. Waar succes vroeger vooral werd afgemeten aan opbrengst, groeit tegenwoordig de behoefte om breder te kijken.

Lees meer over: Duurzaam incasseren: sturen op resultaat én maatschappelijke impact
30 juni 2026

De Syncasso Podcast – Aflevering 5 met Sadik Harchaoui (SFGN)

In alweer de 5e aflevering van de Syncasso podcast gaat onze CEO Michaël Brouwer in gesprek met Sadik Harchaoui, chef de mission van de Stichting Financieel Gezond Nederland, over schulden, armoede en financiële gezondheid.

Lees meer over: De Syncasso Podcast – Aflevering 5 met Sadik Harchaoui (SFGN)
25 juni 2026

Maak kennis met Mesut Tasci: teamleider Overheid en gerechtsdeurwaarder bij Syncasso

In onze interviewserie de Koffiepauze stellen we u graag voor aan de mensen achter Syncasso. Wie zijn zij, wat drijft hen in hun werk en wat doen zij graag buiten werktijd? Deze maand maken we kennis met Mesut Tasci.

Lees meer over: Maak kennis met Mesut Tasci: teamleider Overheid en gerechtsdeurwaarder bij Syncasso
16 juni 2026

De koffiepauze – Maak kennis met Hanny Laarakker

Hanny werkt al twintig jaar als jurist bij Syncasso en heeft in die tijd een brede juridische expertise opgebouwd. In dit interview vertelt zij hoe zij in de incassobranche terechtkwam, wat haar werk inhoudelijk zo uitdagend maakt en hoe zij zorgt voor zorgvuldige en mensgerichte procedures.

Lees meer over: De koffiepauze – Maak kennis met Hanny Laarakker
11 juni 2026

Achter dezelfde voordeur

De afgelopen weken heb ik een aantal routes gereden… Als gerechtsdeurwaarder kom ik bij mensen aan de deur wanneer openstaande schulden ondanks eerdere contactmomenten nog niet zijn opgelost. Meestal is er dan al een langer traject aan voorafgegaan met herinneringen, gesprekken en pogingen tot een betalingsregeling.

Lees meer over: Achter dezelfde voordeur
Feedback