Nieuws

Kabinet komt met spoedmaatregelen om mensen met schulden te helpen

13 februari 2019

Kabinet komt met spoedmaatregelen om mensen met schulden te helpen

Staatssecretaris Van Ark (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil “alles op alles te zetten om te voorkomen dat mensen met schulden nog dieper in de problemen komen”. Dat zegt ze aan de vooravond van een overleg in de Tweede Kamer over de Brede Schuldenaanpak van Rutte-III.

Van Ark komt vandaag met verschillende spoedmaatregelen. Zo stopt de Belastingdienst voor 2020 met het toepassen van overheidsvorderingen bij mensen met problematische schulden. Ook wordt het automatisch beslag op toeslagen gestopt. Tot nu toe mag de belastingdienst automatisch bedragen tot 500 euro afschrijven bij mensen met schulden, waardoor mensen die al weinig te besteden nog meer in de problemen komen.

Daarnaast kijkt de Belastingdienst naar het met terugwerkende kracht versoepelen van haar incassobeleid. Vooruitlopend op de vertraagde invoering van de Wet vereenvoudiging beslagvrije voet, die moet gaan garanderen dat met mensen met schulden altijd 90 procent van het minimuminkomen hebben, wordt met spoed de beslagvrije voet voor jongeren opgehoogd. Nu wordt dat beschermde bedrag berekend op basis van de bijstandsnorm voor jongeren. Maar in de praktijk blijken zij dan te weinig geld over te houden om van te leven.

Ook wordt gemeenten gevraagd om voortaan bij de verrekening van schulden met een bijstandsuitkering een beslagvrije voet te hanteren ter hoogte van 95 procent van de bijstandsnorm. Nu hanteren gemeenten soms een lager percentage en moeten mensen rondkomen van 85 of 90 procent van de bijstandsnorm. Doel van deze maatregelen is dat mensen met problematische schulden meer geld overhouden om van te leven en niet nog dieper in de schulden raken.

Geen 50 euro missen

Bewindvoerder Yekta Nasir, die Nieuwsuur onlangs volgde, is enthousiast over de spoedmaatregelen. “De Belastingdienst verrekent te veel gekregen kinderopvangtoeslag klakkeloos met de zorgtoeslag of de huurtoeslag. Dat betekent in de praktijk dat mensen in plaats van 200 euro, slechts 150 euro per maand krijgen. Dat klinkt weinig, maar voor mensen met problematische schulden is 50 euro heel veel geld.” Lees meer…

Gerelateerde nieuwsberichten

16 juni 2026

De koffiepauze – Maak kennis met Hanny Laarakker

Hanny werkt al twintig jaar als jurist bij Syncasso en heeft in die tijd een brede juridische expertise opgebouwd. In dit interview vertelt zij hoe zij in de incassobranche terechtkwam, wat haar werk inhoudelijk zo uitdagend maakt en hoe zij zorgt voor zorgvuldige en mensgerichte procedures.

Lees meer over: De koffiepauze – Maak kennis met Hanny Laarakker
11 juni 2026

Achter dezelfde voordeur

De afgelopen weken heb ik een aantal routes gereden… Als gerechtsdeurwaarder kom ik bij mensen aan de deur wanneer openstaande schulden ondanks eerdere contactmomenten nog niet zijn opgelost. Meestal is er dan al een langer traject aan voorafgegaan met herinneringen, gesprekken en pogingen tot een betalingsregeling.

Lees meer over: Achter dezelfde voordeur
11 juni 2026

“Zolang ik plezier heb, wil ik elke dag beter worden”

Koen Meijerink is 18 en leeft op een manier die je niet elke dag ziet. Hij hockeyt op het hoogste niveau bij SV Kampong Heren 1, zit in de selectie van Jong Oranje en verdeelt zijn tijd tussen Utrecht, Nijmegen, studie én werk.

Lees meer over: “Zolang ik plezier heb, wil ik elke dag beter worden”
03 juni 2026

Spreker in de spotlight: Bart van Gerven over ketensignalering

Wat als de deurwaarder niet alleen komt innen, maar bij mensen met problematische schulden ook kan helpen de weg naar schuldhulpverlening te openen? Dat is precies de gedachte achter de pilot ketensignalering, die in 2025 startte in zes gemeenten. Projectleider Bart van Gerven vertelt wat er tot nu toe is geleerd.

Lees meer over: Spreker in de spotlight: Bart van Gerven over ketensignalering
27 mei 2026

Goede bedoelingen zijn niet genoeg

Queen Blackburn werkt al 18 jaar voor de Gemeente Den Haag en leidt als teammanager een team van 16 fte dat zich fulltime inzet voor vroegsignalering. Ze weet als geen ander hoe complex de schuldenketen in de praktijk is en waar het mis kan gaan.

Lees meer over: Goede bedoelingen zijn niet genoeg
07 mei 2026

De koffiepauze: Maak kennis met Esmee Adema

Sinds februari is Esmee gestart met een traineeship tot teamleider bij Syncasso. In dit interview vertelt ze hoe haar loopbaan vorm krijgt, waarom ze voor het traineeship koos en wat haar motiveert. Lees mee tijdens je koffiepauze!

Lees meer over: De koffiepauze: Maak kennis met Esmee Adema
28 april 2026

Groei begint met samenwerken

Incasso draait al lang niet meer alleen om innen. Het draait ook om begrijpen, meedenken en op tijd de juiste stappen zetten. Als relatiemanager bij Syncasso zie ik dagelijks hoe belangrijk dat is. Ik spreek opdrachtgevers, volg dossiers en zie hoe maatschappelijke ontwikkelingen direct doorwerken in de praktijk.

Lees meer over: Groei begint met samenwerken
13 april 2026

Goed klantcontact betekent minder praten én meer luisteren

Deze week is het de Nationale Klantcontact Week, hét moment om stil te staan bij het werk van onze klantcontactcollega’s. Want juist zij maken dagelijks het verschil voor mensen die te maken hebben met betalingsproblemen.

Lees meer over: Goed klantcontact betekent minder praten én meer luisteren
07 april 2026

De koffiepauze: maak kennis met Yolanda Kemperman!

In onze maandelijkse interviewserie stellen we u graag voor aan de mensen achter Syncasso. Wat motiveert hen, hoe ziet hun werk eruit en wat doen ze graag buiten werktijd? Deze maand ontmoeten we Yolanda Kemperman, die al 33 jaar bij Syncasso werkt.

Lees meer over: De koffiepauze: maak kennis met Yolanda Kemperman!
Feedback