Nieuws

Betere schuldhulpverlening vereist andere opstelling Rijk

06 april 2016

Betere schuldhulpverlening vereist andere opstelling Rijk

Vandaag heeft de VNG samen met Divosa, NVVK en MOgroep het pamflet ‘Naar een betere aanpak van schulden en armoede’ aangeboden aan de vaste Kamercommissie SZW. De vier partijen hebben de handen ineengeslagen om een effectievere aanpak van armoede en schulden te bereiken.

In het pamflet doen we concrete voorstellen aan het kabinet voor verbetering, ook van de eigen aanpak.

Rijk en gemeenten kunnen meer doen om het schuldenprobleem te bestrijden. Landelijke wet- en regelgeving maakt het onnodig ingewikkeld.  Daarom vragen VNG, Divosa, NVVK en MOgroep de Kamer concrete maatregelen om schulden beter te voorkomen, signaleren en beperken.

Schulden belemmeren miljoenen Nederlanders om actief mee te doen aan de samenleving. Bijna 1 op de 5 huishoudens heeft te maken met risicovolle schulden, problematische schulden of zit in een schuldhulpverleningstraject.

Gemeenten steken veel energie en geld in het voorkomen van schulden en in effectievere schuldhulpverlening, onder andere via wijkteams. De kosten en investeringen overstijgen de bijdrage die gemeenten voor deze wettelijke taak krijgen.

Andere opstelling Rijk

Tegelijkertijd signaleren gemeenten en maatschappelijke organisaties dat het bestaande stelsel van wet- en regelgeving waarbinnen schuldhulpverlening moet werken, mensen juist belemmert om uit hun schulden te komen. En nog erger: het stelsel veroorzaakt meer, hogere en nieuwe schulden. Verbetering vergt een andere opstelling van de Rijksoverheid.

De VNG onderschrijft dan ook het standpunt van de Transitiecommissie Sociaal Domein: een effectievere aanpak van armoede en schulden is bij uitstek een dossier waar de rijksoverheid integraal zou moeten reflecteren op de eigen rol en de verschillende petten die ze draagt.

Rijksincassovisie niet concreet genoeg

Staatssecretaris Klijnsma heeft op 4 april in een brief aan de Kamer de Rijksincassovisie gepresenteerd. Deze visie is echter niet concreet genoeg en laat diverse rijksoverheidinstanties te veel ruimte voor eigen invulling.

Om het schuldenprobleem aan te kunnen pakken, zijn dringend concrete wijzigingen noodzakelijk.

Het Rijk als schuldeiser

De vier organisaties vragen de Kamer daarom met klem de preferente positie en de bijzondere incassobevoegdheden van het Rijk en andere publieke instellingen te beperken dan wel op te heffen. Verder dragen correcte toepassing en vereenvoudiging van de beslagvrije voet bij aan effectievere schuldhulpverlening. En dat geldt ook voor afschaffing van de bronheffing.
Lees meer…

 

Gerelateerde nieuwsberichten

18 februari 2025

Jongeren en zorgschulden: Inzichten en oplossingen uit de groeisessie

Op dinsdag 4 februari organiseerde Syncasso op het Achmea congrescentrum een groeisessie over jongeren en zorgschulden. De sessie bracht experts, onderzoekers en praktijkprofessionals samen om inzichten te delen en mogelijke oplossingen te verkennen.

Lees meer over: Jongeren en zorgschulden: Inzichten en oplossingen uit de groeisessie
10 februari 2025

Jong, blut en radeloos? Jeugdboek maakt geldproblemen bespreekbaar

In Nederland blijven schulden een grote uitdaging, ook onder jongeren. Ze weten niet goed waar ze terecht kunnen voor hulp en vinden het vaak spannend om erover te praten. Om het taboe over dit onderwerp te doorbreken en het probleem bespreekbaar te maken, lanceert Syncasso tijdens de Week van het Geld het jeugdboek Geen Saldo.

Lees meer over: Jong, blut en radeloos? Jeugdboek maakt geldproblemen bespreekbaar
06 februari 2025

De koffiepauze: Het volgende gezicht in onze maandelijkse interviewserie!

Elke maand nemen we u mee achter de schermen bij Syncasso en ontdekken we de verhalen van onze collega’s. Wat drijft hen in hun werk? Waar halen ze inspiratie vandaan? En hoe brengen ze hun vrije tijd door? Deze keer is het de beurt aan Johan!

Lees meer over: De koffiepauze: Het volgende gezicht in onze maandelijkse interviewserie!
30 januari 2025

Meer overzicht en eerlijkere verdeling bij problematische schulden

Debiteurklanten hebben vaak moeite om overzicht te houden, terwijl verschillende incassopartijen langs elkaar heen werken. Dit kan leiden tot onnodige kosten en ingewikkelde situaties. Gelukkig worden er stappen gezet om dit te verbeteren.

Lees meer over: Meer overzicht en eerlijkere verdeling bij problematische schulden
21 januari 2025

Terugblik op een inspirerende start van 2025!

We genieten nog volop na van onze Kick-off vorige week. Wat was het tof om met alle collega’s samen te komen, stil te staan bij wat we hebben bereikt en vooruit te kijken. Nogmaals dank voor onze inspirerende sprekers

Lees meer over: Terugblik op een inspirerende start van 2025!
16 januari 2025

Interview met Arjanna

We trappen het jaar af met een gloednieuwe reeks: De Koffiepauze! In deze maandelijkse interview serie leren we de gezichten achter Syncasso beter kennen. Wat drijft onze collega’s in hun werk? Wat inspireert hen? En hoe brengen ze hun vrije tijd het liefst door? Deze maand bijt Arjanna het spits af!

Lees meer over: Interview met Arjanna
09 januari 2025

Op pad met Renate Richters, voorzitter NVVK

Onze deurwaarders nemen regelmatig mensen uit de keten mee om het werkveld in de praktijk te laten zien. Lees hier het interview met Renate Richters, over hoe zij haar eerste zes maanden als voorzitter bij de NVVK en het werkveldbezoek met Paul Otter, gerechtsdeurwaarder bij Syncasso, heeft ervaren.

Lees meer over: Op pad met Renate Richters, voorzitter NVVK
07 januari 2025

Meer dan een dagvaarding bezorgen: De sociale rol van de gerechtsdeurwaarder

Toen ik begon als gerechtsdeurwaarder, draaide mijn werk vooral om het bezorgen van dagvaardingen en het uitvoeren van vonnissen. Maar mijn rol is de afgelopen jaren veranderd.

Lees meer over: Meer dan een dagvaarding bezorgen: De sociale rol van de gerechtsdeurwaarder
18 december 2024

Inzichten uit onze groeisessie: IBO schuldeninvordering

Dinsdag 10 december 2024 kwamen experts, schuldeisers en beleidsmakers samen in Utrecht voor een inspirerende groeisessie.

Lees meer over: Inzichten uit onze groeisessie: IBO schuldeninvordering
Feedback

Waarschuwing
Wij hebben geconstateerd dat cybercriminelen weer actief zijn. Daarbij kan misbruik worden gemaakt van de naam Syncasso. Het misbruik zal er meestal uit bestaan dat een cybercrimineel informatie van u wil ontvangen (phishing) of u wil overhalen om een betaling te doen (factuurfraude). Om te voorkomen dat u met een cybercrimineel te maken krijgt vragen wij u om goed te controleren of het bericht betrouwbaar is.

Kijk op www.syncasso.nl/cybercriminaliteit hoe u phishing en factuurfraude kunt herkennen en uzelf hiertegen kunt beschermen.

Twijfelt u aan de echtheid van een bericht?
Neem dan direct contact met ons op via privacy@syncasso.nl of 088 5151600.