Nieuws

Beslag op Bitcoins

30 juni 2016

Beslag op Bitcoins

De Bitcoin is een digitale munt waarmee betaald kan worden, en is in ‘de cloud’ een steeds populairder betaalmiddel. De kans dat debiteuren Bitcoins in hun vermogen hebben wordt daarmee steeds groter. Omdat het een digitale munt is, kan er moeilijk vat op worden gekregen. Bovendien is het volgens de gebruikers onderscheidend van alle andere valuta omdat het gebruik van de munt anoniem is. Bitcoins kunnen worden verstuurd van persoon naar persoon, zonder bank of andere organisatie als tussenpersoon. Er is dus geen instantie die (tegen betaling) ervoor zorgt dat de betaling plaatsvindt, dit kan de gebruiker helemaal zelf doen.

De Bitcoins worden door de gebruikers bewaard in hun eigen Bitcoin-wallet (digitale portemonnee). Als u als schuldeiser weet dat de wederpartij een Bitcoin-tegoed heeft, dan moet u ook weten welke wallet van deze persoon is en de toegangscode daarvan weten (private-key). In het buitenland en in het Nederlandse strafrecht heeft men ervaring met dit soort beslagen. Tijdens het strafrechtelijk onderzoek zijn dan voldoende gegevens verzameld waaruit blijkt dat iemand een Bitcoin-wallet heeft en waarvan ze de unieke toegangscode hebben weten te achterhalen. Het Openbaar Ministerie in Nederland heeft zijn eigen Bitcoin-wallet en boekt in beslag genomen Bitcoins direct naar hun eigen wallet om te voorkomen dat de Bitcoins uit het beslag worden onttrokken. De informatie is verkregen tijdens het strafrechtelijk onderzoek, waardoor beslaglegging eenvoudiger werd en onttrekking aan het beslag onmogelijk.

Voordat er beslag kan worden gelegd op Bitcoins moet er een aantal fases doorlopen worden. Op het moment dat u als schuldeiser een dergelijke wallet en de bijbehorende unieke code van de wederpartij kent, kan een deurwaarder (met een ICT specialist), de Bitcoins in beslag nemen en in bewaring geven bij een bewaarder die dan zelf een Bitcoin wallet heeft aanmaakt. Er zijn op internet genoeg bedrijven die Bitcoins kopen van andere Bitcoin gebruikers. De waarde wordt bepaald door vraag en aanbod.

Er zijn geen situaties bekend waarbij een beslag op Bitcoins in het civiel recht succesvol is gelegd. Heeft u ervaring met het leggen van beslag op Bitcoins? Wij horen graag uw verhaal. Neem contact met ons op via: sales@syncasso.nl

Gerelateerde nieuwsberichten

18 maart 2025

Save the date: Jaarcongres Schuldenketen 12 juni 2025

Ook dit jaar organiseren we weer in samenwerking met het opleidingsinstituut Kerckebosch het Jaarcongres Schuldenketen. Het thema van 2025 is ‘IBO in Actie: van inzicht naar impact’.

Lees meer over: Save the date: Jaarcongres Schuldenketen 12 juni 2025
11 maart 2025

Geldlessen in het MBO: Leergierigheid en Complexiteit

De afgelopen weken gaf ik zeven MBO-klassen een geldles, georganiseerd door stichting LEF. Financiële onderwerpen kunnen saai en ingewikkeld lijken, maar wat me opviel, is hoe graag jongeren wíllen begrijpen hoe geld werkt.

Lees meer over: Geldlessen in het MBO: Leergierigheid en Complexiteit
06 maart 2025

“Een jeugdboek over geldproblemen: Interview met schrijfster Caja Cazemier”

Geldproblemen en schulden zijn onderwerpen die jongeren vaak ver van zich af proberen te houden. Maar wat als je er toch mee te maken krijgt? Op verzoek van Syncasso schreef auteur Caja Cazemier een jeugdboek over dit thema.

Lees meer over: “Een jeugdboek over geldproblemen: Interview met schrijfster Caja Cazemier”
04 maart 2025

Interview met Rien Dijkstra – Data Scientist bij Syncasso

Als Data Scientist vertelt hij over zijn weg van de sterrenkunde naar data science, de invloed van AI op zijn werk en zijn passie voor het universum.

Lees meer over: Interview met Rien Dijkstra – Data Scientist bij Syncasso
25 februari 2025

Hockeyclub begint ‘blue zone’ voor betere samenleving

Hockeyclub NMHC gaat op de maatschappelijke toer. De sportvereniging wil inspireren tot een gezonde leefstijl, mensen samenbrengen én de kloof tussen arm en rijk verkleinen. Het verschijnsel ‘blauwe zones’ gebruiken ze daarbij als kapstok.

Lees meer over: Hockeyclub begint ‘blue zone’ voor betere samenleving
24 februari 2025

Syncasso partner van BlueZone project d’Almarasweg

Bij Syncasso zien we dagelijks de impact van financiële problemen op gezinnen. Dat gaat niet alleen over geld, maar ook over welzijn. Want financiële zorgen gaan verder dan cijfers; ze raken kansen, gezondheid en de toekomst van kinderen.

Lees meer over: Syncasso partner van BlueZone project d’Almarasweg
18 februari 2025

Jongeren en zorgschulden: Inzichten en oplossingen uit de groeisessie

Op dinsdag 4 februari organiseerde Syncasso op het Achmea congrescentrum een groeisessie over jongeren en zorgschulden. De sessie bracht experts, onderzoekers en praktijkprofessionals samen om inzichten te delen en mogelijke oplossingen te verkennen.

Lees meer over: Jongeren en zorgschulden: Inzichten en oplossingen uit de groeisessie
10 februari 2025

Jong, blut en radeloos? Jeugdboek maakt geldproblemen bespreekbaar

In Nederland blijven schulden een grote uitdaging, ook onder jongeren. Ze weten niet goed waar ze terecht kunnen voor hulp en vinden het vaak spannend om erover te praten. Om het taboe over dit onderwerp te doorbreken en het probleem bespreekbaar te maken, lanceert Syncasso tijdens de Week van het Geld het jeugdboek Geen Saldo.

Lees meer over: Jong, blut en radeloos? Jeugdboek maakt geldproblemen bespreekbaar
06 februari 2025

De koffiepauze: Het volgende gezicht in onze maandelijkse interviewserie!

Elke maand nemen we u mee achter de schermen bij Syncasso en ontdekken we de verhalen van onze collega’s. Wat drijft hen in hun werk? Waar halen ze inspiratie vandaan? En hoe brengen ze hun vrije tijd door? Deze keer is het de beurt aan Johan!

Lees meer over: De koffiepauze: Het volgende gezicht in onze maandelijkse interviewserie!
Feedback